Apie kanapes

Miegas – investicija į savo sveikatą

Miegas – investicija į savo sveikatą

miegas-naktis-kanapes

Ar gerai išsimiegate, ar atsikeliate pailsėję? Keliais balais iš dešimties vertintumėte savo miegą?

Dažnas žmogus mažai laiko skiria normaliam ir visaverčiam poilsiui bei miegui, tačiau daugelis norėtų miegoti geriau, kokybiškiau, tačiau negali be vaistų ar kitos išorinės pagalbos. Ką daryti, kad pavyktų gerai išsimiegoti ir dieną atsikelti žvaliam?

Kas nutinka dėl prasto miego?

Miegas yra geriausia investicija į sveikatą. Niekas nepaneigs, kad miegas yra reikalingas žmogaus organizmui kaip maistas, vanduo ar oras.

Specialistai sako, kad suaugęs žmogus turėtų miegoti ne mažiau kaip aštuonias valandas. Tačiau dauguma žmonių miega per trumpai. Ilgainiui taip miegant atsiranda nemigos problemos. Medikai savo interviu pasakoja, kad dėl prastos miego kokybės blogėja atmintis, oda nustoja švytėti, susiraukšlėja, atsiranda tamsūs ratilai po akimis – žmogus tarsi susensta.

Neišsimiegojusiam žmogui sunkiai sekasi susikaupti, sunku dirbti. Jis tampa dirglesnis. Žmogus jaučiasi mieguistas vidury dienos, jis praranda budrumą ir sulėtėja jo reakcija. Medicininiais tyrimais įrodyta, kad ilgainiui nepaisant savo organizmo bioritmų išsibalansuoja viso organizmo medžiagų apykaita, nukenčia endokrininė, pasilpsta imuninė sistema.

Nustatyta, kad miegas – tai aktyvus biologinis ir psichologinis procesas, kurio metu vyksta labai sudėtingos biocheminės reakcijos.

Miego būsenoje centrinė nervų sistema padeda organizmui atkurti savo jėgas ir pasiruošti kitos dienos veiklai.

Miegas labiausiai reikalingas imuninei, endokrininei sistemai, medžiagų apykaitai. Nuo miego kokybės priklauso žmogaus savijauta, nuotaika ir darbingumas.

Svarbu žinoti, kad vaikams miego metu  išsiskiria augimo hormonas – kortizolis.

Kaip pasiruošti miegui?

Prieš miegą kambarys, kuriame miegama, turi būti gerai išvėdintas.

Rekomenduojama gultis ir keltis tuo pačiu laiku, nes tokiu būdu palaikomas organizmo bioritmas, kuris lemia spartesnį užmigimą bei kokybišką poilsį.

Ne mažiau svarbu yra prieš miegą pasivaikščioti lauke.

Rekomenduojama prieš miegą nepersivalgyti, negerti stiprios kavos ar kitų energizuojamųjų gėrimų.

Geriau ramiai išgerkite kanapių arbatos (arbatžoles užplikinkite (80 C vandeniu) su riebaliuku: grietinėle, sviestu, truputėliu aliejaus).

Pluoštinėse kanapėse gausu kanabinoidų (CBD). Laikoma, kad CBD gali padėti subalansuoti miego, skausmo, emocines, imuninės sistemos ir kitas organizmo funkcijas. Dar 1988 metais amerikiečių mokslininko W. A. Devane atliktas tyrimas atskleidė, kad žinduolių (taip pat ir žmonių) nervų bei imuninėje sistemose gausu endokanabinoidų receptorių CB1 ir CB2, kurie reaguoja tiek į endokanabinoidus (juos gamina mūsų kūnas), tiek į fitokanabinoidus (juos gamina augalai).

Kas kenkia miegui?

Aktyvi protinė ar fizinė veikla, televizijos žiūrėjimas, ypač neigiama informacija ar įtempti filmai gali sugadinti Jūsų miego kokybę. Nenaršykite telefone prieš miegą, geriau pabendraukite su artimaisiais prie kanapių ar kitos žolelių arbatos, užsidekite žvakę, įsijunkite raminančią muziką.

Neigiamai miegą veikia įvairūs prietaisai – televizoriai, elektriniai laikrodžiai, kompiuteriai, mobilusis telefonas, todėl miegamajame jų nerekomenduojama turėti. Nustatyta, kad įjungtas mobilusis telefonas gali išderinti abi miego fazes – lėtąjį ir greitąjį miegą.

Miego kokybę gali sumažinti ir nepatogus čiužinys, pagalvė, netinkama miego poza.

Ant kurio šono miegoti?

Ekspertai tvirtina, kad geriausia miegoti ant nugaros, tačiau privalumų turi ir miegojimas ant šono: toks būdas sumažina knarkimą, kuris paprastai yra miego apnėjos dalis. Negydoma miego apnėja gali sutrikdyti hormonų veiklą, padidinti nutukimo ir diabeto riziką. Remiantis „Frontiers in Psychiatry“ publikuotu tyrimu, miego apnėja yra susijusi su nerimu, kognityviniais sutrikimais ir net depresija.

Šoninė kūno padėtis miegant gali sumažinti nugaros, kaklo ir klubų skausmus, tačiau reikėtų tarp kojų įsidėti pagalvę, kad „nesusisuktų“ klubai ir nugara.

Miego specialistai savo interviu metu pataria, kad geriau miegoti ant kairio šono, nes kraujas, išnešiojęs po organizmą deguonį, grįžta į širdies dešinę pusę. Kai miegate ant dešinio šono, kraujagyslės yra užspaudžiamos.

Tačiau, medikai pataria, jei ėda rėmuo ar kamuoja rūgštinis refliuksas, venkite miegoti ant dešinio šono.

Šaltiniai: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=sleep

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *